Dnia 15 września 2021r w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach miało miejsce uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów nagrody Novator 2020. Celem konkursu od początków jego powstania (2007r) jest propagowanie innowacyjności. Patronat nad konkursem sprawują: Prezes Urzędu Patentowego RP, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Kielecka Fabryka Pomp „BIAŁOGON” S.A. otrzymała tę zaszczytną nagrodę w kategorii „Współpraca nauka-przemysł”. Tytuł projektu „Nowoczesna technologia produkcji z zastosowaniem staliwa nowej generacji i innowacyjnego centrum tokarskiego”. Jest to efekt współpracy specjalistów z Fabryki z naukowcami Politechniki Świętokrzyskiej (zgłoszenie patentowe nr P.436049), jak również realizacji projektu dotacyjnego zakończonego w 2020r. Opracowany materiał odlewniczy jest uznany za kamień milowy nie tylko w dziedzinie pompowej, ale i innych obszarach gospodarki. To staliwo odporne na ścieranie i korozje, które pozwala na produkcję urządzeń o bardzo wysokiej klasie wytrzymałości, niespotykanej na rynku krajowym, a zakup pionowego centrum tokarskiego tzw. Tokarki karuzelowej CNC, wpłynął na powstanie innowacyjnego procesu technologicznego.
Jest to bardzo wysokie wyróżnienie dla naszej pracy i motywacja do dalszego rozwoju, co niezmienne robimy od ponad 200 lat.






