Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu polskiemu malarzowi
Piotrowi Michałowskiemu.
17.09.2021r
Dnia 16 września 2021r miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej polskiemu malarzowi Piotrowi Michałowskiemu, umieszczonej na ścianie zabytkowej portierni naszego zakładu.
Piotr Michałowski jest osobą związaną z Białogonem i z naszą Fabryką. Od 1827r do 1832r kierował białogońską hutą, pełnił także wiele innych funkcji z nadania Ministra Skarbu, Franciszka Druckiego-Lubeckiego. W czasie powstania listopadowego kierowana przez niego huta wytwarzała broń dla powstańców. Po upadku powstania, Michałowski musiał udać się na emigrację i wtedy rozpoczęła się jego kariera malarska. Jest to „jedyny polski malarz, którego obraz zawisł w jednym z najwspanialszych muzeów europejskich, w słynnym paryskim Luwrze”1).
Do związków malarza z Białogonem, jako pierwszy dotarł Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. On właśnie wraz z Jolantą Kuklińską, nauczycielką i przewodniczką postanowił przy wejściu do fabryki umieścić płytę poświęconą tej osobie. Autorem projektu jest kielecki plastyk, Sławomir Micek, zaś Kielecka Fabryka Pomp „BIAŁOGON” S.A. odlała ją z żeliwa. „Zależy nam by informacja ta była przekazywana kolejnym pokoleniom” – wyjaśniał w czasie odsłonięcia płyty S. Szrek. Odsłonięcia dokonali uczniowie miejscowej szkoły, bo to oni będą pielęgnować pamięć o malarzu. Oni też dla uświetnienia uroczystości – przygotowali scenkę przedstawiającą rodzinę Michałowskiego oraz opowiadali o jego życiu.




